Sukces młodych informatyków ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ustroniu-Lipowcu

Utworzono dnia 15.06.2023

Sukces młodych informatyków ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ustroniu-Lipowcu

Przez ostatnie cztery lata w SP5 w Ustroniu realizowany był ogólnopolski projekt "Centrum Mistrzostwa Informatycznego" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt przygotowała i prowadziła Politechnika Łódzka, a partnerami były cztery pozostałe najważniejsze uczelnie techniczne w naszym kraju: krakowska AGH oraz politechniki z Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Patronat nad projektem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji i NASK. Jego celem było podniesienie kompetencji kadry dydaktycznej oraz aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie. W ramach projektu w 2 semestralnym kursie na krakowskiej AGH,  obejmującym m.in. algorytmikę, robotykę i matematykę, wziął udział szkolny koordynator projektu Tomasz Postrzednik.

CMI umożliwiło uczestnikom odkrywanie i rozwój swoich talentów, szczególnie w zakresie informatycznym, nastawionym na rozwiązywanie problemów, między innymi poprzez start w zawodach algorytmicznych i projektowych, co dodatkowo motywowało uczniów i uczennice do rozwijania swoich zainteresowań i talentów.

W obecnym roku szkolnym, w czwartej - już niestety ostatniej - edycji projektu, do ogólnopolskich zawodów algorytmicznych przystąpiła drużyna szóstoklasistów: Wojtek Zawada i Krzysiek Chrapek. Nasi uczniowie wzięli udział w konkurencji sprawdzających umiejętności programowania w środowisku Scratch. Zawody składały się z trzech etapów: szkolnego w trybie online, regionalnego na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i finału ogólnopolskiego na politechnice w Łodzi. Drużyna z Lipowca bez problemu pokonała etap pierwszy, a w półfinale w Krakowie dała prawdziwy popis, pokonując pozostałe drużyny z całej południowej Polski i tym samym przechodząc do finału, który odbył się końcem maja na politechnice w Łodzi. Do Łodzi zakwalifikowało się ostatecznie 16 najlepszych drużyn z kraju. Zawody na PŁ trwały dwa dni. Uczestnicy musieli zmierzyć się z 6 bardzo trudnymi problemami algorytmicznymi. Treść kilku zadań, dla utrudnienia, była podana w języku angielskim. Ostatecznie Wojtek i Krzysiek zajęli w finale ogólnopolskim znakomite, szóste miejsce, a do trzeciego miejsca zabrakło bardzo niewiele. Wojtek Zawada już 2 lata temu dotarł do finału tych zawodów (wtedy bez znaczącego wyniku), ale był najmłodszym uczestnikiem konkursu i dopiero zdobywał doświadczenie. Tym razem wyśmienicie poprowadził drużynę do wyniku, z którego jesteśmy bardzo dumni. Gratulacje dla chłopców, którzy od organizatorów konkursu otrzymali  nie tylko dyplomy ale też warte około 1 tys. złotych nagrody, którymi były urządzenia CyberPi - zestawy do nauki programowania.

Sukces młodych informatyków

Utworzono dnia 20.06.2023, 10:36