Dzień Odkrywców - pasji, wiedzy oraz przygód.

Utworzono dnia 13.06.2023

6 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole “Dzień odkrywców pasji, wiedzy oraz przygód”. Z założenia w tym dniu zajęcia wyglądały nieco inaczej niż zwykle. Nie było sal lekcyjnych i dzwonków na lekcje. Uczniowie podzieleni na grupy wiekowe brali udział w przygotowanych dla nich różnych aktywnościach.

Rada Rodziców zaprosiła do szkoły i sfinansowała mobilne planetarium. Jego półokrągła kopuła sięgała niemal sufitu sali gimnastycznej. W czasie 45 minutowego seansu wszyscy uczniowie szkoły i starszaki z oddziału przedszkolnego mieli okazję poznać mapę nieba, nauczyć się wytyczania pozycji najjaśniejszych gwiazd i planet na nocnym nieboskłonie oraz poznać historię podboju Księżyca.

Kolejną atrakcją tego dnia był udział dzieci i młodzieży z naszej szkoły w spotkaniu z jednym z najmłodszych pisarzy w naszym kraju - Mateuszem Cetnarskim, który przyjechał do Lipowca ze Stalowej Woli. Mateusz ma na swoim koncie już trzy wydane książki, a pierwszą napisał i opublikował w wieku 15 lat. Dwie z nich, to książki z gatunku fantasy, a trzecia to książka mająca zmotywować młodych ludzi do odkrywania i rozwijania swoich talentów i pasji. Takie też było spotkanie z autorem - pełen pasji przekaz do młodszych kolegów i koleżanek, by uwierzyli w siebie i podążali drogą swoich marzeń. Na zakończenie każdego spotkania Mateusz popisywał się jeszcze jednym ze swoich licznych talentów - umiejętnością tańca do utworów znanych piosenkarzy m.in. Michaela Jacksona. Po spotkaniu każdy mógł porozmawiać z pisarzem, kupić jego książki, otrzymać autograf oraz zrobić sobie z nim zdjęcie.

Obecność Mateusza Cetnarskiego w SP5 związana była z obchodzonymi niedawno: Dniem Książki i Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. W ramach obchodów tych dni związanych z książką odbyła się także pokonkursowa wystawa prac plastycznych uczniów zatytułowana “Moja wymarzona biblioteka”. Wystawę poprzedziły wcześniej zorganizowane warsztaty o zróżnicowanych zadaniach - związanych tematycznie z biblioteką i czytelnictwem (zakładki do ksiązki - kl.4, ilustracja do wybranej książki - kl. 5, projekt przestrzeni i miejsca dla książki - kl. 6, plakat "Cisza w bibliotece" - kl. 7. Konkurs "Moja wymarzona biblioteka", w którym wzięli udział uczniowie klas młodszych i starszych miał na celu zachęcenie uczniów do zaprojektowania własnej wizji wyglądu szkolnej bilioteki. Większość prac plastecznych w tym konkursie była pracami przestrzennymi.

Czas w “Dniu odkrywców” wypełniły uczniom jeszcze: konkurs międzyklasowy - quiz ortograficzny, poszukiwanie skarbów na terenie szkolnego podwórka, seans nagrodzonego Oscarem filmu animowanego “Fantastyczne latające książki pana Morrisa” oraz dla najmłodszej grupy zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Bohaterem opowieści była książka i jej siła w rozwijaniu dziecięcej wyobraźni,

Ten niezwykły dzień zakończyło spotkanie uczniów całej szkoły na dolnym holu, gdzie nauczyciele mieli okazję podsumować wiele rozegranych wcześniej konkursów i wręczyć uczniom dyplomy za uczestnictwo oraz dla najlepszych nagrody, z których większość ufundowała Rada Rodziców. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie w zorganizowanie tego ciekawego dnia, dziękujemy także wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali poszczególne punkty programu.

Dzień Odkrywców - pasji, wiedzy oraz przygód.

Utworzono dnia 28.06.2023, 00:03