Utworzono dnia 08.04.2024

Akademia Pana Kleksa zachwyca na Święcie Szkoły

W piątek, 8 marca 2024 roku, w Szkole Podstawowej nr 5 w Ustroniu-Lipowcu obchodziliśmy Święto Szkoły. Głównym punktem programu był występ dzieci oparty na motywach książki "Akademia Pana Kleksa" Jana Brzechwy.

Przedstawienie poprzedziło głośne czytanie przygód Adasia Niezgódki przez wybranych uczniów szóstej klasy. Wszyscy słuchali wybranych fragmentów książki o Akademii Pana Kleksa z uwagą. Czytanie rozbudziło dziecięcą wyobraźnię, co w dużym stopniu przyczyniło się do oczekiwania z większym zainteresowaniem na przedstawienie oparte na dziele Jana Brzechwy. Przez kilka miesięcy uczniowie pod opieką wicedyrektor Renaty Swobody ćwiczyli piosenki, układy taneczne i kwestie aktorskie. Występ składał się z kilku części, a każda z nich prezentowała różne aspekty opowieści o Panu Kleksie i jego Akademii. Mali aktorzy z zaangażowaniem wcielili się w role znane z książki Jana Brzechwy. Sala gimnastyczna została specjalnie przygotowana na tę okazję. Kurtyny, kolorowe dekoracje i kostiumy stworzyły przestrzeń, która przeniosła wszystkich w świat dziecięcej wyobraźni.

Przedstawienie rozpoczęło się od przywitania wszystkich gości przez panią Dyrektor Katarzynę Burzyńską. Pani Dyrektor zachęcała wszystkich do oglądania występujących i nagradzania ich brawami, podkreślając tym samym duży wysiłek i zaangażowanie uczniów włożone w przygotowanie przedstawienia. Następnie na moment zgasły światła i na scenie pojawili się m.in. tytułowy bohater Adam Niezgódka, uczniowie Akademii, szpak Mateusz i sam Pan Kleks. Były też inne postaci z Akademii Pana Kleksa, np. Hans Christian Andersen i dziewczynka z zapałkami, a także postaci z innych znanych bajek Andersena, Brzechwy i braci Grimm. Na koniec pojawił się oczywiście fryzjer Golub i jego lalka. W poszukiwaniu guzika szpaka Mateusza Adasiowi Niezgódzce towarzyszyły występy taneczno-muzyczne oraz występy wokalne uczniów, które były ilustracją jego kolejnych przygód. Rodzice z uwagą obserwowali występy swoich pociech, nagradzając je gromkimi brawami. Występ był nie tylko ucztą dla oka i ucha, ale także doskonałą okazją do integracji społeczności szkolnej.

Dodatkowo na dolnym holu szkoły można było obejrzeć wystawę prac uczniów wykonanych podczas warsztatów poprzedzających Święto Szkoły, nawiązujących do tematyki Akademii Pana Kleksa. Były tam m.in. makiety Akademii, portrety Pana Kleksa, szpaki Mateusze, drzewa wyobraźni i globusy. Obok nich znajdowały się również lapbooki językowe, mapy i makiety geograficzne, imienne Ex librysy wykonane  etechnice linorytu oraz drzewa genealogiczne będące efektem pracy uczniów na zajęciach edukacyjnych. W nowo wyremontowanej sali lekcyjnej na parterze miłośnicy technologii mogli uczestniczyć w pokazie robotów edukacyjnych i dowiedzieć się więcej o ich działaniu.

Święto Szkoły w Ustroniu-Lipowcu okazało się nie tylko wyjątkową okazją do prezentacji talentów uczniów, ale także momentem pełnym radości i wzruszeń dla całej społeczności szkolnej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Utworzono dnia 08.04.2024, 23:39