Innowacje, projekty i programy

Innowacja pedagogiczna „Szkolny ogródek meteorologiczny – warunki pogodowe w Lipowcu.”, nauczyciel prowadzący Sonia Gawlas

Od września do października prowadzona będzie innowacja pedagogiczna „Szkolny ogródek meteorologiczny – warunki pogodowe w Lipowcu.” Będzie miała za zadanie pogłębianie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie obserwacji pogody. Jej realizacja pozwoli wyzwolić w uczniach ich naturalną potrzebę poznawania świata i budzenia ciekawości poznawczej. Realizowane w ramach innowacji zadania mają przybliżyć uczniom otaczający ich świat przyrody w oparciu o własne doświadczenia. Lekcje przeprowadzane poza salą lekcyjną pobudzają zainteresowanie uczniów omawianym tematem, szczególnie wówczas, kiedy nauczyciel ma do dyspozycji rekwizyty, a teoria łączy się z codzienną praktyką.

Adresatami innowacji są uczniowie klas: 4,5,6,7 i 8. Czas realizacji obejmuje okres od września 2023 do czerwca 2024. Od października do maja w każdym miesiącu inna klasa będzie odpowiedzialna za dokonywanie obserwacji w szkolnym ogródku meteorologicznym wyposażonym w specjalistyczny sprzęt meteorologiczny. Odczytane pomiary zostaną zapisane na przygotowane przez prowadzącego arkusze. Następnie po wspomnianych miesiącach chętni uczniowie każdej z klas wykonają wykresy przedstawiające wartości wybranych składników pogody w każdym dniu miesiąca. W czerwcu zostaną również przygotowane wykresy przedstawiające zmienność składników pogody na przestrzeni 8 miesięcy (od października do maja).

Innowacja pedagogiczna „Słówko tygodnia" –  język polski, nauczyciel prowadzący Anna Niemiec

Celem innowacji pedagogicznej „Słówko tygodnia" jest poszerzanie słownictwa oraz doskonalenie umiejętności retorycznych na języku polskim. Aresatem innowacji są klasy 6 i 8.

"Szkolny ogródek meteorologiczny - warunki pogodowe w Lipowcu"

Są pierwsze analizy obserwacji pogody w ramach innowacji "Szkolny ogródek meteorologiczny - warunki pogodowe w Lipowcu". Klasa 6 przez cały październik dwa razy w ciągu dnia dokonywała pomiarów składników pogody. Dokumentacja z przeprowadzonej obserwacji jak kształtowała się temperatura wilgotność, ciśnienie oraz opady atmosferyczne w Lipowcu została przedstawiona na szkolnej gazetce i w relacji fotograficznej na stronie internetowej.

AKTUALNOŚCI:

20 minut dla matematyki