Język polski
KONKURS NR 1
Prace konkursowe należy składać u p. Marty Ignatowicz. Pytania oraz prośby o szczegółowe informacje prosimy kierować na adres: marta.ignatowicz@sp5ustron.pl
Poniżej, w załącznikach, znajduje się formularz zgód.
KONKURS NR 2
Prace konkursowe należy składać u p. Marty Ignatowicz. Pytania oraz prośby o szczegółowe informacje prosimy kierować na adres: marta.ignatowicz@sp5ustron.pl
KONKURS NR 3
III DIECEZJALNY KONKURS LITERACKO-RELIGIJNY O RODZINIE
Zadaniem uczestnika jest napisanie pracy o dowolnej formy literackiej (np. wiersz, list, opowiadanie) na temat:
„Rodzina jest pierwszym miejscem, gdzie uczymy się kochać”. Rozwiń myśl papieża Franciszka i napisz, jak w swojej rodzinie uczysz się miłości.
kategoria wiekowa: uczniowie z klas VI-VIII
Cele konkursu:
- podkreślenie znaczenia rodziny w życiu człowieka,
- umożliwienie młodzieży przedstawienia swoich osobistych refleksji, przeżyć i wrażeń dotyczących rodziny,
- podkreślenie znaczenia rodziny w życiu człowieka,
- ukazanie przykładów wartościowych relacji rodzinnych,
- budowanie wśród młodzieży odpowiedniej postawy moralnej,
- rozwijanie wrażliwości oraz aktywności artystycznej wśród młodzieży.
Forma pracy
Prace konkursowe mają być napisane czcionką Times New Roman o rozmiarach 12 punktów, odstęp 1,5 między wierszami, maksymalnie do 3 stron
Termin nadsyłania prac: do 31 marca 2026 roku
Prace konkursowe należy składać u p. Marty Ignatowicz. Pytania i informacje o szczegółach prosimy kierować na adres: marta.ignatowicz@sp5ustron.pl
KONKURS NR 4
I OGÓLNOPOLSKI i III WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI
PRZYGODA Z JULIUSZEM SŁOWACKIM
Uczestnik konkursu proszony jest o napisanie opowiadania inspirowanego wierszem Juliusza Słowackiego - „ Hymn [Smutno mi Boże...]”.
Kryteria wiekowe:
konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej.
Cele konkursu:
1. Głównym celem konkursu jest podniesienie kompetencji językowych oraz rozwijanie uzdolnień literackich dzieci i młodzieży.
2. Popularyzacja twórczości literackiej Juliusza Słowackiego.
3. Pobudzanie wrażliwości na piękno języka polskiego, literatury i kultury polskiej.
4. Kształtowanie systemu wartości młodego człowieka.
5. Rozwijanie uzdolnień literackich.
6. Odkrywanie i inspirowanie młodych talentów.
Forma pracy:
Prace powinny być napisane czcionką Times New Roman, rozmiar 12, odstęp między wierszami – 1,5, margines dolny, górny oraz boczny – 2,5 cm, objętość pracy powinna mieścić się w granicach 300 – 500 słów.
Termin nadsyłania prac do 17 kwietnia 2026 roku
Prace konkursowe należy składać u p. Marty Ignatowicz. Pytania i informacje o szczegółach prosimy kierować na adres: marta.ignatowicz@sp5ustron.pl
KONKURS NR 5
XII EDYCJA KONKURSU POWIATOWEGO O TEMATYCE REGIONALNEJ
„My się zimy nie boimy!?”- wspomnienia zimy na Śląsku Cieszyńskim z lat 1945-1995 - wspomnienia związane z okresem zimowym.
Forma:
DOWOLNA: plastyczna, pisemna (wiersz, opowiadanie, wywiad, wspomnienia), prezentacja multimedialna, film video, replika itp.
Technika pracy: dowolna
Praca (projekt) powinna być rzetelnym i oryginalnym opracowaniem samodzielnie zebranych przez autora źródeł historycznych, np. wspomnień i relacji ustnych, dokumentów pisanych, nagrań wideo i audio, fotografii); powinna mieć własny tytuł, adekwatny do zawartości.
Na konkurs można zgłosić prace konkursowe wykonane samodzielnie, w parach lub przygotowane pod opieką nauczyciela, rodzica.
Cel konkursu:
Przedstawienie wspomnień osób żyjących na Śląsku Cieszyńskim w latach 1945-1995 związanych z zimą (miesiące: listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec).
W szczególności w kręgu zainteresowań organizatorów znajduje się tematyka:
● droga do i ze szkoły oraz z pracy podczas miesięcy zimowych,
● zabawy i gry na śniegu,
● spędzanie Świąt Bożego Narodzenia, zwyczaje i tradycje świąteczne (np. droga na Pasterkę, Jutrznia, kolędowanie),
● sposoby spędzania i świętowania (np. Zabawy Sylwestrowe i Noworoczne, bale noworoczne, odwiedzanie sąsiadów, itd.),
● kuchnia domowa okresu zimowego.
● domowe sposoby radzenia sobie z infekcjami i chorobami zimowymi,
● domowe przetwory na czas zimowy - sposoby przyrządzania, spodziewane efekty (np. syrop z agrestu, smalec z gęsi),
● wspomnienia związane z zapewnieniem ciepła w domu (np. czym i jak opalano domy, jak zabezpieczano mieszkania przed wtargnięciem chłodu)
● sposoby spędzania wolnego czasu podczas ferii (na wsi, w mieście, wokół bloków, w lesie, na terenach górskich, leśnych, na polach itd.),
● czy i jak wyglądały dawniej zimowiska,
● obowiązki domowe dzieci i dorosłych podczas zimy,
● problemy związane z zimą (trudności z dojazdem, zimno w szkole, odwołane lekcje itp.),
● wspomnienia związane z klubami sportowymi - klubowe sekcje zimowe (hokej na lodzie, narciarstwo itp.),
● rywalizacja w sportach zimowych, (np. mecze hokeja na lodzie, przygotowywanie lodowisk, organizacja sprzętu sportowego, skoki narciarskie-przygotowywanie “amatorskich” skoczni),
Kryteria wiekowe: konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej.
Termin nadsyłania prac: do 20 maja 2026 roku
Prace konkursowe należy składać u p. Marty Ignatowicz. Pytania i informacje o szczegółach prosimy kierować na adres: marta.ignatowicz@sp5ustron.pl









